خرید فرز سنگ‌بری

خرید فرز سنگ‌بری


معمولا افرادی که به انجام کارهای فنی علاقمند هستند، ابزار لازم برای انجام امور مختلف فنی را تهیه می‌کنند و غالبا کارهای فنی را خودشان انجام می‌دهند. از طرفی، استادکاران نیز به ابزار مختلفی برای انجام کارهای متفاوت فنی نیاز دارند. در برخی مواقع، هنگامی‌که نیاز به برش و یا سایش قطعه‌کار است؛ دستگاه فرز سنگ‌بری به‌عنوان بهترین ابزار در این زمینه عمل می‌کند. 

 
علاوه‌بر آن، فرز سنگ‌بری یکی از ابزارهایی است که با استفاده از آن به‌سادگی می‌توان کارهای مختلف فنی را انجام داد و تقریبا برای هرکار فنی لازم است. با استفاده از این ابزار که یک ابزار قابل حمل است به‌سادگی می‌توان قطعه‌کارهای مختلف، از جمله قطعه‌کارهای سنگی و حتی فلزات را برش داد، سنباده‌کاری و پرداخت کرد. 
انتخاب یک دستگاه فرز سنگ‌بری کار راحتی نیست و حتی در برخی موارد برای افرادی که در این زمینه حرفه‌ای محسوب می‌شوند هم، انتخاب دستگاه فرز سنگ‌بری مناسب کار مشکلی است. در واقع، تنوع مدل و برند این دستگاه در بازار بسیار زیاد است و به‌همین دلیل است که بدون تحقیق و کسب اطلاعات لازم در این زمینه، به‌سادگی نمی‌توان یک دستگاه فرز سنگ‌بری مناسب انتخاب و خریداری کرد. 


در این مقاله، به اطلاعات لازم در رابطه با خرید فرز سنگ‌بری اشاره شده است و مهم‌ترین ویژگی‌های این دستگاه و نکاتی که هنگام خرید آن باید در نظر گرفت، ذکر شده‌اند. 


نکات موردتوجه هنگام خرید فرز سنگ‌بری

بدیهی است که افراد مختلف انتظارات متفاوتی از دستگاه فرز سنگ‌بری داشته و این انتظارات به کاربرد نهایی ابزار برای آن‌ها بستگی دارد. در نتیجه، توصیه می‌شود که قبل از انتخاب و خرید دستگاه فرز سنگ‌بری نیاز های اصلی خود را شناسایی کنید تا در نهایت بتوانید بهترین و کاربردی‌ترین دستگاه فرز سنگ‌بری را متناسب با عملکرد آن انتخاب کنید. 
برای این منظور، به نکات و ویژگی‌های زیر هنگام خرید فرز سنگ‌بری توجه داشته باشید:


اندازه فرز سنگ‌بری

یکی از مهم‌ترین نکات هنگام خرید فرز سنگ‌بری، اندازه و ابعاد این دستگاه است. بدیهی است که با استفاده از فرز سنگ‌بری بزرگ‌تر می‌توان کارهای سنگین‌تری را انجام داد و برعکس؛ فرزهای سنگ‌بری کوچک تنها برای کار با قطعه‌های کوچک مناسب هستند. در این‌صورت، توجه داشته باشید سایز فرز سنگ‌بری به‌واسطه بزرگ‌ترین ابعاد صفحه برشی که روی آن نصب خواهد شد، تعیین می‌شود و در واقع، به ابعاد کلی خود دستگاه فرز سنگ‌بری و طول آن بستگی ندارد. 

 

وزن دستگاه فرز سنگ‌بری

اگر برای خرید این دستگاه اقدام کرده باشید، احتمالا متوجه شداید که دستگاه فرز سنگ‌بری علاوه بر داشتن ابعاد و طول مختلف، در وزن‌های متفاوتی نیز تولید می‌شود. در واقع، برخی مدل‌های فرز سنگ‌بری سنگین‌تر بوده و برخی دیگر سبک هستند. وزن دستگاه باید باتوجه به توان فردی که می‌خواهد از آن استفاده کند، انتخاب شود. سنگ‌فرزهای سبک هم حتی در استفاده طولانی مدت سنگین به نظر می‌رسند و دست را خسته می‌کنند. به‌همین دلیل، توصیه می‌شود هنگام انتخاب و خرید دستگاه فرز سنگ‌بری، آن مدلی را انتخاب کنید که وزن زیادی نداشته باشد و هنگام کار کردن با آن احساس راحتی داشته باشید. 


توان دستگاه فرز سنگ‌بری

موتور دستگاه‌های فرز سنگ‌بری مختلف، توان متفاوتی دارند. در این‌صورت، شما باید هنگام خرید فرز سنگ‌بری، مانند هر دستگاه برقی دیگری، ولتاژ، میزان آمپر و حتی میزان برق مصرفی ابزار را در نظر داشته باشید و به این نکات نیز دقت کنید. معمولا اکثر دستگاه‌های فرز سنگ‌بری که به بازار عرضه می‌شوند، ولتاژی بین 110 تا 230 وات داشته و توانشان معمولا بین 500 تا 2500 وات است. 


سرعت دستگاه فرز سنگ‌بری در حالت آزاد

ویژگی و نکته مهم دیگری که هنگام خرید فرز سنگ‌بری باید به آن توجه داشته باشید، سرعت این ابزار در حالت آزاد است. در این‌صورت اگر می‌خواهید فرز سنگ‌بری مناسبی خریداری کنید که بتواند تمامی نیازهای کاری شما را انجام دهد، باید مدلی را انتخاب کنید که سرعت مناسب و کافی داشته باشد. دستگاه‌های فرز سنگ‌بری که به بازار عرضه می شوند سرعتشان معمولا معادل 5000 تا 10000 دور بردقیقه است. این سرعت برای انجام برشکاری و یا سنباده‌کاری یک سرعت ایده‌آل محسوب می‌شود؛ اما فرد باید خطرات این سرعت را نیز در نظر داشته باشد. در واقع، توصیه می‌شود هنگام استفاده از این ابزار، از لوازم ایمنی مناسب استفاده کنید تا از جراحات و آسیب‌های احتمالی جلوگیری کرده باشید.

 

 میزان راحتی و ارگونومی فرز سنگ‌بری

فارغ از اندازه و ابعاد، هر ابزاری که می‌خرید، باید در دست شما راحت باشد و به‌عبارتی دیگر، از کار کردن با آن، به‌سرعت، احساس خستگی نکنید. در این‌صورت، اگر به این نکته توجه نکنید و ابزاری را خریداری کنید که ارگونومی مناسبی ندارد، حین کار کردن با دستگاه خسته می‌شوید و قطعا از انتخاب خود پشیمان خواهید شد. 
در واقع، در حالت کلی دو فاکتور اصلی راحتی ابزار فرز سنگ‌بری، وزن و سایز هستند و شما باید به دنبال ابزاری باشید که بدون ایجاد خستگی بتوانید مدت‌زمان بیشتری با آن کار کنید. معمولا برخی دستگاه‌های فرز سنگ بری هستند که از باقی این دستگاه‌ها کمی پیشرفته‌تر بوده و به دسته‌های ضدشوک مجهز شده‌اند. این دسته‌ها مانع انتقال انرژی دستگاه به فرد می‌شوند و همین مسئله باعث افزایش میزان راحتی ابزار حین کار خواهد بود. 


دسته جانبی دستگاه فرز سنگ بری

غالبا در تمامی مدل‌های امروزی دستگاه فرز سنگ‌بری، دسته جانبی قابل تنظیم است که فرد می‌تواند به دلخواه خود دسته را در طرفین دستگاه متصل کند. در این‌صورت، کاربرد ابزار برای افراد چپ‌دست و راست‌دست راحت‌تر خواهد بود. بدیهی است که هر چه دسته جانبی امکان تنظیم بیشتری داشته باشد، کار با آن راحت‌تر است؛ مانند دسته‌های ضد لرزش که راحتی بیشتری برای فرد دارند. علاوه بر آن، دسته‌های مناسب، کنترل و قدرت مانور بیشتری به فرد می‌بخشند و این مسئله در نتیجه کار مشخص خواهد بود. 


ایمنی دستگاه فرز سنگ‌بری

همانند تمامی ابزارهای برقی، داشتن ایمنی برای فرز سنگ‌بری نیز اهمیت زیادی دارد. بدیهی است که تمامی افراد دوست ندارند حین کار با دستگاه فرز سنگ‌بری دچار آسیب و یا جراحت شوند. به‌همین دلیل توصیه می‌شود، فرزی را انتخاب و خریداری کنید که امکانات ایمنی بیشتری دارد. گرچه علاوه بر این مورد، خود فرد نیز باید حین کار با این ابزار تمامی نکات ایمنی را در نظر گرفته و آن‌ها را رعایت کند.